NymburkDnes.cz
NymburkDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Bude mít středočeská policie nový polygon a střelnici pro výcvik policistů v Sadské?

23.04.2021
Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) a radní pro majetek Libor Lesák (ODS) přijali pozvání ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského kraje generála Václava Kučery do areálu Školního policejního střediska Sadská. Návštěvy se zúčastnili i vedoucí Odboru bezpečnosti a krizového řízení Středočeského kraje Pavel Baláž a vedoucí Odboru majetku Jaroslav Řikovský.
Foto: kr-stredocesky.cz
Rozlehlý areál je v majetku Středočeského kraje a menší část patří právě Policii ČR, která v Sadské vybudovala školní policejní středisko. V něm probíhají kurzy zaměřené na mnoho dovedností, které musí policisté dokonale ovládat.

"Areál policejního střediska Sadská má mnoho využití. Je určen nejen pro začátečníky, ale pomáhá vzdělávat a připravovat policisty po celou jejich kariéru," říká ředitel krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera.

V areálu se nachází budovy, ve kterých je prováděn výcvik zásahu v různých prostředích, jako je restaurace, domácnost, schodiště, nacvičuje se zde ohledání místa činu nebo výslechy obviněných či obětí ve výslechových místnostech. Taktické modelové místnosti mají i pohyblivé příčky a mohou vytvořit policistům pokaždé jiné prostředí. "K tomu jsou místnosti monitorované kamerami a studenti zpětně vidí na videu, kde udělali při akci chybu," doplňuje vedoucí Školního policejního střediska Sadská Petra Hofmanová. Kamery jsou propojeny s videokonferenčním zařízením, které umožňuje sledovat zásah ve školicí místnosti na interaktivní tabuli, kde školitel může vysvětlovat taktiku zásahu těm, kteří se na něm přímo nepodílejí, ale mohou sledovat při zásahu své kolegy. Využít videokonferenci ale lektor může i pro školení většího počtu žáků po celé republice.

Středočeský kraj v minulosti přispěl na zakoupení speciálních zdravotnických batohů s defibrilátory, které jsou kompatibilní s vybavením středočeské zdravotnické záchranné služby. V Sadské se policisté učí odbornému poskytování první pomoci a využití zakoupeného vybavení v situacích, kdy jsou na místě zásahu dříve než záchranná služba a zraněný potřebuje ošetřit.

Dalším vybavením, na které Středočeský kraj v minulosti přispěl, jsou bezpilotní drony. V areálu je i místo, kde se studenti učí drony ovládat, současně policie ve stejné dovednosti proškoluje i příslušníky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

"V projektu nasazování bezpilotních dronů do praxe bychom chtěli středočeskou policii i nadále finančně podporovat. Vnímám to jako přelomový přístup k řešení dopravních nehod na frekventovaných silnicích nebo dálnicích, kde dron až trojnásobně zrychlí ohledání místa nehody a naprosto přesně provede potřebná měření, což následně snižuje délku dopravního omezení a vytváření kolon. Samozřejmě také drony usnadňují pátrání v nepřehledném terénu," konstatuje hejtmanka Petra Pecková, v jejíž gesci jsou právě složky integrovaného záchranného systému.

Kromě školicích místností se středisko může pyšnit i lezeckou stěnou, která imituje skutečný zásah na budovách, k dispozici je posilovna, ale i ubytovací část, která se postupně rekonstruuje.

První část areálu, ve kterém dříve sídlila Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, byla z majetku Středočeského kraje Policii ČR bezúplatně převedena již v roce 2013. "Včerejší jednání o převodu zbylých nemovitostí objasnilo potřeby policie. O způsobu převodu budeme dále jednat a bude se k němu vyjadřovat i komise majetku kraje. Kraj musí postupovat podle zákona o krajích, s péčí řádného hospodáře a podle daňových zákonů. Určitě bude možné najít způsob, který bude vyhovovat oběma stranám a bude podpořena aktivita, která bude sloužit rozvoji Policie, která ji přenese v prospěch obyvatelů Středočeského kraje," doplňuje Libor Lesák.

Dlouhodobým záměrem policie je vybudování kryté střelnice pro výcvik policistů a vybudování výcvikového polygonu pro složky IZS.

Zdroj: Středočeský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Středočeši stárnou, počet seniorů v regionu se během tří dekád navýší o polovinu

Středočeský kraj reaguje na zvyšující se počet obyvatel a také na stárnutí obyvatelstva. V místech s největší poptávkou po lůžkách v domovech pro seniory vzniknou nová zařízení, či dojde k navýšení kapacit u stávajících poskytovatelů. Senioři budou ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

Středočeský kraj chce finančně podpořit místní akční skupiny v celém kraji a rozvoj podnikání

Kraj plánuje finančně podpořit Krajské sdružení Národní sítě Místních akčních skupin Středočeského kraje a rozvoj podnikání ve vybraných obcích. Obce ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Znepokojivý průzkum: Děti ve Středočeském kraji tráví na internetu průměrně 5 hodin denně

Děti ve Středočeském kraji jsou na internetu průměrně 5 hodin denně. Se závislostmi i šikanou bojuje dostupná primární prevence. Oproti tomu jsou v kr ...

Úterý 18.6.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes