NymburkDnes.cz
NymburkDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Nová sezóna turistických vlaků v Praze a Středočeském kraji startuje již o víkendu

20.03.2024
O víkendu 23. a 24. března bude na železnici v Praze a Středočeském kraji zahájena nová turistická sezóna. Zájemci o poznávání krás středních Čech se mohou těšit na tradiční jízdy do turisticky atraktivních míst, ale i na některé nové trasy. Vedle již osvědčených nostalgických jízd do Posázaví tak letos zamíří parní vlaky do Dobříše nebo do Rožmitálu pod Třemšínem. Rodiny s dětmi a cykloturisté si znovu mohou naplánovat víkendový výlet Cyklohráčkem do oblasti Slánska a i letos tento výletní vlak vyrazí během letních prázdnin dvakrát týdně do dalších nových míst nejen ve Středočeském kraji. Chybět nebudou ani oblíbené vlaky do Českého ráje a oblasti Brd a také řada akcí, které budou organizovat České dráhy ve spolupráci s hlavním městem Prahou, Středočeským krajem, Pražskou integrovanou dopravou a dalšími partnery. Turistická sezóna na železnici potrvá do 28. října. Středočeský kraj navíc láká na neustále rozšiřující se síť cyklostezek.
Foto: ceskedrahy.cz
"Provoz výletních vlaků letos zahájíme o víkendu 23. a 24. března. I letos si cestující budou moci naplánovat výlet oblíbenými turistickými vlaky do malebné krajiny Brd a Českého ráje nebo výletním vlakem Cyklohráček do oblasti Slánska. U Cyklohráčku se nám zároveň osvědčily speciální prázdninové jízdy do dalších míst nejen ve středních Čechách a u tohoto modelu zůstaneme i letos," říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu, a dodává: "Věřím, že z naší nabídky pro volnočasové aktivity si vybere každý, ať už jsou to rodiny s dětmi, fanoušci železnice, turisté či cyklisté."

Fanoušci parních vlaků se v průběhu sezóny mohou těšit na řadu nostalgických jízd. "Parní vlaky jsou mezi cestujícími velice oblíbené. Jen v loňském roce těmito vlaky cestovalo na šest tisíc lidí. Letos se cestující mohou těšit na větší pohodlí. Některé vozy historické soupravy, která zajišťuje většinu nostalgických vlaků, totiž prošly před letošní sezónou rekonstrukcí," doplňuje ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah Jakub Goliáš.

Řada turisticky atraktivních míst ve Středočeském kraji je dostupná díky rozšiřující se síti cyklotras i z nádraží. "Cesta vlakem a následný výlet na kole se tedy přímo nabízejí. Každý rok se navíc snažíme naši síť cyklostezek rozšířit o další upravené úseky. S potěšením musím říci, že mix průběžného dobudovávání stezek, jejich dostupnost z množství železničních stanic a řada přírodních i architektonických krás, dělá z našeho kraje skutečně atraktivní region," konstatovala Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje.

"Speciální turistické vlaky nabízejí skvělou příležitost nejen pro Pražany, jak se dostat do těch nejatraktivnějších míst Středočeského kraje a zároveň si užít i samotnou cestu. Stále se rozšiřující nabídka možností cestování s kolem je pak ideální pro plánování cyklovýletů, které mohou lidé začít na jednom místě a skončit na jiném, a díky vlaku se s kolem dostat i do vzdálenějších lokalit, jako jsou Brdy nebo Český ráj," doplnil náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

"Letos už pojedenácté vyrazí z Prahy do Slaného náš společný výjimečný vlak pro malé i velké výletníky - Cyklohráček. Netradiční zážitek už ze samotné cesty nabízí čtyři speciálně upravené vagóny tažené barevnou lokomotivou. Velmi mile nás překvapil také zájem o speciální letní jízdy do různých nejen středočeských destinací během všedních prázdninových dnů. I pro letošní prázdniny tak chystáme 14 jízd do těch nejhezčích míst středních Čech," podotkl ředitel ROPID Petr Tomčík.

"V letošní turistické sezóně se cestující ve Středočeském kraji mohou těšit na celou řadu akcí. Zde bych rád zmínil zejména Regionální den PID v Benešově u Prahy, který třetí dubnovou sobotu nabídne návštěvníkům jízdu historickými autobusy, zvláštními vlaky a bohatý doprovodný program. Bude zde mimo jiné možnost prohlédnout si novou třívozovou jednotku RegioPanter 640.2 v nátěru PID. Tyto jednotky budou postupně nasazovány již během letošního roku na spěšné vlaky linky R41 z Prahy do Kolína a Kutné Hory a osobní vlaky linky S4 z Prahy do Kralup nad Vltavou, Roudnice nad Labem a dál až do Ústí nad Labem," uvedl Zdeněk Šponar, ředitel IDSK.

Nostalgické jízdy - letos nově do Dobříše a Rožmitálu pod Třemšínem


Výchozí stanicí nostalgických jízd bude v metropoli opět stanice Praha-Vršovice. V turistické sezóně 2024 zůstávají v nabídce parní vlaky "Párou Posázavím", které pojedou po již tradiční okružní trase z Prahy-Vršovic přes Davli do Týnce nad Sázavou a zpět přes Čerčany do Prahy. První jízda je naplánovaná již na Velikonoční neděli 31. března, další pak na 5. května a 13. října. Na konci prázdnin, 31. srpna, bude vypraven historický vlak s názvem "Párou na Tankový den v Lešanech", který pojede z Prahy přes Davli a Krhanice do Týnce nad Sázavou. Ocení ho nejen návštěvníci tradiční akce plné vojenské techniky, ale i výletníci směřující do Posázaví. Vlak se vrátí po stejné trase zpět do Prahy-Vršovic.

Letošní novinkou je také jízda nostalgického vlaku s názvem "Párou na Dobříš". Po delší době opět nabízíme milovníkům krás brdských lesů tuto dříve oblíbenou trasu. Tato parní jízda se uskuteční 4. května a 12. října. Další novinkou bude také nostalgický vlak z Příbrami s názvem "Párou do Rožmitálu pod Třemšínem", který pojede 27. července přes Březnici do Rožmitálu pod Třemšínem a zpět. U tohoto vlaku se počítá v Příbrami s možností přestupu z výletního vlaku "Cyklo Brdy" ve směru od Prahy a Berouna, což bude možné i pro cestu zpět.

Na všechny parní vlaky bude i letos možné zakoupit v předprodeji jízdenky s rezervací místa v e-shopu a ve všech pokladnách ČD.

Na výlet Cyklohráčkem a vlaky Český ráj a Cyklo Brdy


Do 11. sezóny letos vstoupí oblíbený výletní vlak Cyklohráček. Stejně jako v předchozích letech bude jezdit opět o sobotách, nedělích a státních svátcích od 23. března do 28. října 2024. Vlak bude opět možné využít k výletu do oblasti Slánska. Ve dnech 20. dubna, 25. května, 29. června, 27. července, 24. srpna a 28. září bude prodloužen až do Zlonic.

V provozu budou opět dva páry vlaků. První dopolední spoj do Slaného bude svou jízdu tradičně zahajovat na pražském hlavním nádraží. Novinkou je, že letos bude z důvodu výlukových prací dopolední spoj ze Slaného svoji jízdu končit a odpolední spoj do Slaného začínat na nádraží Praha-Smíchov. V období od 9. září do 28. října budou probíhat stavební práce v úseku mezi Slaným a Středokluky a Cyklohráček proto pojede po náhradní trase.

Podobně jako v minulém roce bude od 9. července do 22. srpna provoz Cyklohráčku rozšířen o úterní a čtvrteční jízdy. Vlak v tyto dny vyrazí do dalších míst nejen ve středních Čechách a cestující tak mohou tímto vlakem zavítat např. do Dobříše, Českého Šternberka, Kácova, Lužné u Rakovníka, Mladé Boleslavi či Nelahozevsi. Celkem se bude jednat o 14 vlakových výletů.

I v letošní sezóně budou České dráhy vypravovat o víkendech a státních svátcích v období od 23. března do 28. října 2024 vlak "Český ráj". Ten zaveze cestující z hlavního města na výlet nejen za Rumcajsem do Jičína, ale i do oblasti Prachovských skal nebo Hruboskalska. Vlak je určen pro pěší i cykloturisty a letos bude nově odjíždět z pražského hlavního nádraží v 8:54 hod. Jezdit bude také vlak "Cyklo Brdy", který ve stejném období sveze výletníky a cykloturisty nejen do malebné přírody Brd, ale i do hornického města Příbram nebo na zámek v Březnici a Blatné. Vlak bude odjíždět z Prahy hl.n. v 8:19 hod. V letošním roce budou opět vypravovány výletní vlaky v období od 27. 4. do 29. 9. mezi Březnicí a Rožmitálem pod Třemšínem. Ve stanici Březnice bude možné využít návaznosti na vlak "Cyklo Brdy", a to v obou směrech. Turisté tak mohou s využitím těchto vlaků navštívit zajímavosti města Rožmitálu pod Třemšínem, ale i poznávat okolní malebnou přírodu Brd.

Další plánované železniční akce v roce 2024


Na letošní rok jsou plánované také další zajímavé akce pro fanoušky železnice a veřejné dopravy, které organizují České dráhy ve spolupráci s hlavním městem Prahou, Středočeským krajem, Pražskou integrovanou dopravou a dalšími partnery:

20. 4. 2024: Regionální den PID, Benešov u Prahy

1. 6. 2024: Pražský den železnice, Praha-Vršovice

7. 9. 2024: Regionální den PID, Hostivice

21. 9. 2024: Regionální Den PID, Český Brod

5. 10. 2024: Den Cyklohráčku, Slaný

30. 11. - 1. 12. 2024: Mikulášské jízdy parního vlaku a Čertohráčku

Rozvoj cyklistické infrastruktury ve Středočeském kraji


Středočeský kraj se snaží každý rok rozšířit cyklistickou mapu o další úseky. Kromě toho infrastrukturu nevyužívají jen cyklisté, ale i vyznavači koloběhu, chodci a běžci. Strategií kraje je investovat především do rozvoje páteřních tras národního významu, které se napojují do dalších krajů. Na dobudování páteřní sítě kraj neustále pracuje.

Kraj navíc, historicky poprvé, podporuje budování cyklistické infrastruktury - chce nechat postavit cyklověže a cykloboxy. Aktuálně 3 miliony korun podpořil výstavbu cyklověže na nádraží v Nymburku. Cyklověže už jsou na 6 středočeských nádražích. Je to velmi dobrá zpráva pro lidi, kteří používají kola nejen pro zábavu, ale i pro dopravu do práce. Je jasné, že pokud chceme občany motivovat, aby alespoň na část své cesty použili kolo, nesmí se bát nechat na nádraží dražší bicykly. Cyklověže i boxy nabízí velmi bezpečné uložení doslova za pár korun.

Zdroj: České dráhy
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Ve středních Čechách je bezmála 230 zvláště chráněných území, péče o ně loni přišla na 18,5 mil. korun

Bezmála 230 zvláště chráněných území aktuálně spravuje Středočeský kraj. Jejich celková rozloha je více než 7 300 hektarů. Náklady na péči za loňský rok byly vyčísleny na 18,5 milionu korun. ...

Na pomoc s likvidací černých skládek můžou obce dostat až milionovou dotaci

Nelegální skládky a smetiště trápí nejednu obec. Představují značné riziko pro životní prostředí, mohou z nich unikat nebezpečné látky do půdy, vody i ...

Práce na pražském Masarykově nádraží budou mít vliv na provoz vlaků směrem do Lysé nad Labem, Milovic, Nymburku a Poděbrad

Stavební práce Správy železnic na pražském Masarykově nádraží a přilehlých tratích omezí v následujících týdnech provoz vlaků linek S2 a S22 směrem do ...

Data o počasí ze sledování hlavního hřebene Hrubého Jeseníku jsou teď dostupná online pro veřejnost

V unikátním projektu sleduje Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ) klima hlavního hřebene Hrubého Jeseníku pomocí ch ...

V celé Praze i Středočeském kraji budou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zas ...

Pondělí 15.7.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes